Каталонски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каталонски јазик
Català
Застапен во Шпанија
Франција
Италија
Андора
Подрачје Во Шпанија:
Балеарски Острови, Каталонија, Валенсија, Арагон, Мурсија
Во Франција:
Северна Каталонија
Во Италија:
градот Алгуер
Во Андора
Говорници 9,1 милиони  
Јазично семејство
Статус
Службен во Во Шпанија:
Каталонија, Валенсија, Балеарски Острови
Во Италија:
Алгуер
Во Андора
Регулативен орган Institut d'Estudis Catalans
Acadèmia Valenciana de la Llengua
Јазични кодови
ISO 639-1 ca
ISO 639-2 cat
ISO 639-3 cat — опсежен код
Поединечен код:
cat — Каталонски
{{{mapalt}}}
Каталонски јазик
Писмо латиница
Пример Прв член од „Декларацијата за човекови права“
Текст Tots els éssers humans neixen lliures i iguals en dignitat i en drets. Són dotats de raó i de consciència, i han de comportar-se fraternalment els uns amb els altres.
Македонски Ситe чoвeчки суштeствa сe рaѓaaт слoбoдни и eднaкви пo дoстoинствo и прaвa. Tиe сe oбдaрeни сo рaзум и сoвeст и трeбa дa сe oднeсувaaт eдeн кoн друг вo дуxoт нa oпштo чoвeчкaтa припaднoст.
Портал: Јазици

Каталонски се изговара (català МФА: [kətəˈla] or [kataˈla]) е романски јазик и национален јазик на Андора и на Балеарските Острови, Каталонија, Валенсија и во италијанскиот град Алгуер. Исто така е зборуван во Арагон и Мурсија во Шпанија и во регионот Русилион во јужна Франција. Каталонскиот јазик се пишува со латиничната каталонска азбука која е многу слична на шпанската, со елементи од француската.

Поврзано[уреди | уреди извор]