Лоренски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оваа статија е за романскиот јазик кој се зборува во Франција и Белгија. За германскиот дијалект видете лоренско-франконски јазик.
Лоренски јазик
Gaumais
Застапен во Франција, Белгија
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3
{{{mapalt}}}
Карта на оилските јазици.

Лоренскиот е романски јазик, дел од групата на западноромански јазици, дел од подгрупата на оилски јазици. Добар дел од јазичарите го сметаат јазикот за дијалект на оилските (францускиот). Јазикот се зборува во регионот Лорена во Франција, но и во мали делови во Белгија. Јазикот е класифициран како „регионален јазик на Франција“, а истиот статус го има во Валонија, Белгија, заедно со валонскиот, пикардскиот и шампањскиот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]