Сардински јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сардински јазик
Sardu, Saldu
Застапен во Италија, Австралија, Германија, САД, Британија
Подрачје Сардинија
Говорници 2,5 милиони  
Јазично семејство
Статус
Службен во Сардинија
Регулативен орган Limba Sarda Comuna (Основен сардински јазик) code
Јазични кодови
ISO 639-1 sc
ISO 639-2 srd
ISO 639-3 Разни:
srd — Сардински (макројазик)
sro — Кампиданесе
sdn — Галурезе
src — Логудорезе
sdc — Сасарезе
Јазици и дијалекти на Сардинија

Сардинскиот (Sardu, Saldu) е главен јазик што се зборува на островот Сардинија во Италија. Тој се смета за јазик што најконзервативен јазик од сите романски јазици на полето на фонологијата и со неговите палеосардински супстрати.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]