Арагонски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Арагонски јазик
aragonés
Зборуван во:  Шпанија 
Регион: Арагон
Вкупно говорници:
Јазично семејство: индоевропски
 италски
  романски
   итало-западни
    пиринејско-мозарапски
     Арагонски јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: an
ISO 639-2: arg
ISO 639-3: arg

Арагонскиот е романски јазик кој денес се зборува од околу 10.000 до 30.000 луѓе во долината на реката Арагон во Арагон. Тој е единствениот жив говор од средновековните наварско-арагонски дијалекти.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]