Мегленоромански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мегленоромански јазик
Vlăheşte
Зборуван во: Грција, Македонија, Романија, Турција[1] 
Регион: Балкан
Вкупно говорници:
Јазично семејство: индоевропски
 италски
  романски
   источноромански[1]
    Мегленоромански јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: roa [романски, друго]
ISO 639-3: ruq

Мегленороманскиот (локално познат и како Vlăheşte ) е романски јазик кој е сличен со аромански јазик и со романски јазик. Често се смета за дијалект на романскиот јазик[2]. Јазикот се зборува во неколку села во мегленско во Егејска Македонија и во Македонија, но и во Турција и Романија. Јазикот се смета за загрозен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ethnologue entry
  2. Romanian language - Britannica Online Encyclopedia

Надворешни врски[уреди | уреди извор]