Истриотски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Истриотски
bumbaro, vallese, rovignese, sissanese, fasanese, gallesanese
Зборуван во: Истра
Вкупно говорници:
Јазично семејство: индоевропски
 италски
  романски
   итало-западни
    итало-далматински
     Истриотски
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: roa
ISO 639-3: ist

Истриотски е романски јазик кој се зборува во Хрватска, поточно на полуостровот Истра.

Говорниците на овој јазик не го нарекуваат јазикот истриотски, туку го нарекуваат со шест посебни називи, обично според градот каде се зборува јазикот. Денес има околу 1.000 говорници.