Реторомански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Реторомански јазик
Rumantsch, Romontsch, Rumauntsch, Rumàntsch
Romontsch Trun.jpg
Натпис во Трун, Швајцарија.
Изговор [rʊˈmantʃ], [ʁoˈmɔntʃ], [rʊˈmɛntʃ], [rʊˈmaʊ̯ntʃ], [rʊˈmœntʃ]
Застапен во Швајцарија
Подрачје Граубинден
Народ Ретороманци
Говорници 35.000 (јазик за најдобра употреба)  (2000)[1]
60.000 (обични говорници)
Јазично семејство
Писмо латиница
Статус
Службен во  Швајцарија
Јазични кодови
ISO 639-1 rm
ISO 639-2 roh
ISO 639-3 roh
Linguasphere 51-AAA-k
{{{mapalt}}}
Традиционални реторомански подрачја во Швајцарија (темнозелено)

Ретороманскиот јазик е дел од подгрупата на реторомански јазици, дел од групата на романски јазици од индоевропското јазично семејство. Јазикот е потомок на народниот латински јазик кој се зборувал во Швајцарија за време на Римската Империја. Јазикот е сроден со францускиот, окситанскиот и ломбардскиот јазик, но и со сите останати романски јазици. Јазикот е еден од четирите национални јазици во Швајцарија, покрај германскиот, францускиот и италијанскиот.

Според пописот од 2000 година, во Швајцарија околу 35.095 луѓе го користеле јазикот како претпочитано средство за општење, од кои 27.038 жители во Граубиден. Околу 61.815 жители го користеле јазикот како разговорен.[2] Околу 0.9% од населението на Швајцарија зборуваат реторомански.

Правопис[уреди | уреди извор]

Ретороманскиот се пишува на латиница и има претежно фонетски правопис.

Големи букви
A B C D E F G H I J L M N O P Q R S T U V X Z
Мали букви
a b c d e f g h i j l m n o p q r s t u v x z
Имиња
a be tse de e ef ghe ha i jot/i lung el em en o pe ku er es te u ve iks tset


Наводи[уреди | уреди извор]


Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]