Португалски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Португалски јазик
português
Изговор португалски изговор: [puɾtuˈɣeʃ], португалски изговор: [poʁtuˈɡes]
Застапен во Португалија, Бразил, Ангола, Мозамбик и други лузофонски држави
Говорници 215 милиони  (2010)ne2010
вкупно (мајчин со втор јазик): 250 милиони (2012)[1]
Јазично семејство
Претходни облици:
старопортугалски
  • португалски јазик
Писмо латиница (португалска азбука)
Статус
Службен во

Признаен како малцински во
Регулативен орган Меѓународен инситут за португалски јазик
Бразилска академија на книжевноста (Бразил)
Лисабонска академија на науките (Португалија)
Јазични кодови
ISO 639-1 pt
ISO 639-2 por
ISO 639-3 por
Linguasphere 51-AAA-a
{{{mapalt}}}
  мајчин јазик
  службен и административен јазик
  културен или втор јазик
  португалско малцинство
Португалски јазик
Писмо латиница
Пример Прв член од „Декларацијата за човекови права“
Текст Todos os seres humanos nascem livres e iguais em dignidade e em direitos. Dotados de razão e de consciência, devem agir uns para com os outros em espírito de fraternidade.
Македонски Ситe чoвeчки суштeствa сe рaѓaaт слoбoдни и eднaкви пo дoстoинствo и прaвa. Tиe сe oбдaрeни сo рaзум и сoвeст и трeбa дa сe oднeсувaaт eдeн кoн друг вo дуxoт нa oпштo чoвeчкaтa припaднoст.
Портал: Јазици

Португалскиот јазик (За снимкава português ) е романски јазик од индоевропската фамилија. Потекнува од областа Галиција (во Шпанија и северна Португалија). Тој е официјален јазик на Ангола, Бразил, Гвинеја-Бисао, Зелено'ртските Острови, Мозамбик, Португалија и Сао Томе и Принсипе, а е коофицијален со кинескиот јазик во Макао (Кина) и Тетум во Источен Тимор.

Португалскиот јазик често се нарекува „јазикот на Камоеш“, по авторот на португалската национална епска поема Лузитанци; потоа „последниот цвет на Латинум“ (од Олаво Билак) и „слаткиот јазик“ од страна на Мигел де Сервантес.

Португалскиот јазик се зборува и во Андора, Луксембург, Намибија и Парагвај.

Наводи[уреди | уреди извор]