Источноромански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Карта на Балканот населен со романци/власи

Источноромански јазици или познати како влашки јазици се група на романски јазици кои се развиле во југоисточна Европа, како првични варијанти на латинскиот јазик.

Јазици[уреди | уреди извор]