Окситански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Окситански
Occitan, Lenga d'òc
Застапен во  Франција
 Шпанија
 Италија
 Монако
Говорници 1 939 000  
Јазично семејство
Статус
Службен во Официјално признати во Каталонија и Шпанија како Окситански
Регулативен орган Congrès Permanent de la Lenga Occitana[1]
Јазични кодови
ISO 639-1 oc
ISO 639-2 oci
ISO 639-3 oci
Области каде што се зборува окситанскиот

Окситански (познат и како „лангдок“ Lenga d'òc или Langue d'oc, на окситански: occitan [utsiˈta], lenga d'òc [ˈleŋgɔˈðɔ(k)]; или la lenga nòstra [laˈleŋgɔˈnɔstrɔ] т.e. „нашински“) е романски јазик што се зборува во Окситанија, јужна Франција, Окситанските Долини во Италија, Монако и Аранската Долина во Шпанија. Застапен ее и како јазична енклава во Гвардија Пиемонтезе (Калабрија, Италија).

Дијалекти[уреди | уреди извор]

Јазикот ги има следниве наречја: вивароалпски, гасконски, лангдочки, лимузенски, оверњански и провансалски.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]