Истроромански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Истроромански јазик
Vlăşeşte/Rumâreşte
Застапен во Хрватска
Подрачје Истра
Говорници 1000 (сега 270)  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-2 roa
ISO 639-3 ruo

Истроромански е источноромански јазик што е зборуван од неколку жители на две села на полуостровот Истра во Хрватска. Порано се зборувал на поголема територија на североисточно. Луѓето се нарекуваат себеси Vlahi, Rumeni, Rumêri или Rumâri но денес исто така се нарекуваат и според околните планини па така имаме Ćići (Ќиќи) и Ćiribiri (Ќирибири). Тие се поделени во две групи и тоа: Ќиќи околу Жејане и Влахи околу Шушњевица.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]