Калабрија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калабрија
Calàbbria  (јазик?)
Calàvria  (јазик?)
Calavría / Καλαβρία  (грчки)
Kalavrì  (јазик?)
Calàbria  (јазик?)

Bruttium
Region of Italy
Поглед кон националниот парк „Полино“
Поглед кон националниот парк „Полино“
Знаме на КалабријаГрб на Калабрија
Химна: Calabrisella[1]
CountryИталија
Главен градКатанѕаро
Најголем градРеџо Калабрија
Управа
 • ПретседателАнтонио Спирли (Lega Nord)
Површина
 • Вкупна15.080 км2 (5,820 ми2)
Население (1 јануари 2014)
 • Вкупно1.980.533
 • Густина130/км2 (340/ми2)
Демониммакедонски: Калабриец
италијански: Calabrese
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ISO 3166 codeIT-78
GDP (nominal)€33.3 billion (2018)[2]
GDP per capita€17,000 (2018)[3]
HDI (2018)0.842[4]
very high · 20th of 21
NUTS RegionITF
Мреж. местоwww.regione.calabria.it

Калабрија е регион во јужна Италија, јужно од Неапол, сместен на "прстот" на Апенинскиот Полустров. Зафаќа површина од 15,080 км2 и тука живеат безмалку 2 милиони жители. Главен град е Катанsаро.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Paolo Di Vincenzo (11 February 2010). 'Dialetti d'Italia'. Canzoni regionali in un doppio cd“ (италијански). il Centro. Архивирано од изворникот на 2017-01-12. Посетено на 2021-07-07.
  2. „Eurostat – Tables, Graphs and Maps Interface (TGM) table“. Epp.eurostat.ec.europa.eu. 26 February 2013. Посетено на 26 March 2013.
  3. ec.europa.eu. "Regional GDP per capita ranged from 30% to 263% of the EU average in 2018". Соопштение за печат.
  4. „Sub-national HDI – Area Database – Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 13 September 2018.