Југ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Југ на компас

Југ е правец во географијата и една од четирите страни на светот. Се наоѓа на спротивната страна од север и на 90 степени од исток и запад. Во навигацијата со компас, југ е означен со агол од однос 180°.

Географски југ е во правецот на јужниот крај на оската околу која се врти земјината топка, завршувајќи со јужниот пол.

Магнетен југ е во правецот на јужната магнетска точка која е обично далеку од јужниот географски пол.

Југ како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Horhe Luis Borhes, Маštarije. Beograd: Paidea, 2006, стр. 112-117.
  2. YouTube, VOID - Sessions 1981-83 (FULL ALBUM) (пристапено на 22.8.2017)