Североисток

Од Википедија — слободната енциклопедија
Североисток на компас

Североисток (крат. СИ, меѓун. NE од англ. Northeast) е споредна страна на светот што се наоѓа помеѓу север и исток.[1] Таа е спротивна на југозапад.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. североисток - Дигитален речник на македонскиот јазик