Хардкор панк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Хардкор панк
Стилско потекло: Панк
Културно потекло: рани 80ти Северна Америка
Типични инструменти: Гитара - Бас - Тапани
Мејнстрим популарност: Мала или никаква за време на појавата на групите, стекнува многу популарност последниве години
Изведени форми:Емо - Пост-хардкор
Поджанрови
Христијански хардкор - Краст панк - Ди-бит - Меткор - Мелодичен хардкор - Пауер вајоленс - Квиркор - Скејт панк - Стрејт еџ - Трешкор - Јут кру
Фузиски жанрови
Кросовер треш - Фанккор - Гранџ - Металкор
Регионални сцени
Австралија - Бразил - Канада - Европа: Италија - Јужен Велс - Скандинавија - Јапонија - САД: Бостон - Чикаго - Детроит - Лос Анџелес - Минеаполис - Њу Џерси - Њујорк - Северна Каролина - Феникс - Сиетл - Сан Франциско - Јужна Калифорнија - Тексас - Вашингтон
Други теми
Брејкдаун - Хардкор танцување - Листа на групи - DIY панк етика

Хардкор панк (или хардкор, на англиски: hardcore punk) е интензивирана верзија на панк што се карактеризира со кратки, гласни и често пасионирани песни со исклучително брзо темпо и промена на акорди.