Њу Џерси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Њу Џерси
State of New Jersey
Знаме на Њу Џерси Печат на Њу Џерси
Знаме Печат
Прекар(и): Garden State[1]
Гесло: Liberty and prosperity (Слобода и напредок)
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA NJ.svg
За сликава
Службен јазик Англиски
Главен град Трентон
Најголем град Њуарк
Површина  47. место
 - Вкупно 22 608 км²
 - Широчина 110 км
 - Должина 240 км
 - % вода 14,9
 - Гео. ширина 38° 56′ N до 41° 21′ N
 - Гео. должина 73° 54′ W до 75° 34′ W
Население  11. место
 - Вкупно 8 414 350 (8 724 560 од 2006)
 - Густина 438/км² (1. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Хај Поинт[2]
550 м
 - Најниска точка Атлантски Океан[2]
0 м
Влез во сојузот  18 декември, 1787 (3)
Гувернер Фил Марфи (Д)
Сенатори Кори Букер (Д)
Боб Менендез (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас Источна: UTC-5/-4
Кратенки NJ N.J. US-NJ
Портал www.state.nj.us

Њу Џерси (англиски: New Jersey) е сојузна држава од САД. Се наоѓа во североисточниот дел од земјата. Главен град е Трентон, а други поголеми градови се Џерси Сити, Њуарк, Кемден и Атлантик Сити. Во градот и државата живее поголема македонска иселеничка колонија.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. The Garden State and Other New Jersey State Nicknames, Robert Lupp, New Jersey Reference Services, New Jersey State Library, Oct. 12, 1994
  2. 2,0 2,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005. конс. 6 ноември.  Unknown parameter |accessyear= ignored (помош);
Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 40° СГШ 74.5° ЗГД