Индијана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Индијана
The State of Indiana
Знаме на Индијана Печат на Индијана
Знаме Печат
Прекар(и): The Hoosier State
Гесло: The Crossroads of America
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиЊу МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA IN.svg
За сликава
Службен јазик Англиски
Главен град Индијанаполис
Најголем град Индијанаполис
Површина  38. место
 - Вкупно 94 321 км²
 - Широчина 225 км
 - Должина 435 км
 - % вода 1,5
 - Гео. ширина 37° 46′ N до 41° 46′ N
 - Гео. должина 84° 47′ W до 88° 6′ W
Население  15. место
 - Вкупно 6 080 485
 - Густина 65,46/км² (16. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Хужер Хил[1]
383 м
 - Најниска точка Река Охајо[1]
98 м
Влез во сојузот  11 декември, 1816 (19)
Гувернер Мич Даниелс (Р) (2004)
Сенатори Ричард Лугар (Р)
Еван Бејн (Д)
Делегација на конгресот
Часовни појаси  
 - 80 општини Источна UTC-5/-4
 - 12 општини Централна: UTC-6/-5
Кратенки IN US-IN
Портал www.in.gov

Индијана (англиски: Indiana) е сојузна држава од САД. Се наоѓа во источниот дел од земјата. Главен град, а воедно и најголем, е Индијанаполис.

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S Geological Survey. 29 април 2005. Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров

Координати: 40° СГШ 86° ЗГД