1816

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1816 г.  во други календари
Грегоријански календар 1816
MDCCCXVI
Ab urbe condita 2569
Асирски календар 6566
Бахајски календар -28–-27
Бенгалски календар 1223
Берберски календар 2766
Будистички календар 2360
Бурмански календар 1178
Византиски календар 7324–7325
Еврејски календар 5576–5577
Ерменски календар 1265
ԹՎ ՌՄԿԵ
Етиопски календар 1808-1809
Игбоански календар 816–817
Ирански календар 1194–1195
Исламски календар 1231–1232
Јапонски календар Бунка 13
(13年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 乙亥年月日
(4452/4512)
— до —
丙子年月日
(4453/4513)
Коптски календар 1532–1533
Корејски календар 4149
Календар Мингуо 96 пред РК
民前96年
Селевкидски календар 2127–2128
Тајландски сончев календар 2359
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1872–1873
 - Шака самват 1738–1739
 - Кали југа 4917–4918
Француски револуционерен календар XXIVXXV
24–25
Холоценски календар 11816
Џуче-календар нема (пред 1912)

1816 (MDCCCXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1816. година од новата ера, 816. од вториот милениум, 16. од 19 век и седма од 1810-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7324 и 7325 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6566 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5576 и 5577 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2569.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1816. година се протега во 4452 и 4453, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4512 и 4513 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2359. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1231 и 1232 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]