1845

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1845 г.  во други календари
Грегоријански календар 1845
MDCCCXLV
Ab urbe condita 2598
Асирски календар 6595
Бахајски календар 1–2
Бенгалски календар 1252
Берберски календар 2795
Будистички календар 2389
Бурмански календар 1207
Византиски календар 7353–7354
Еврејски календар 5605–5606
Ерменски календар 1294
ԹՎ ՌՄՂԴ
Етиопски календар 1837-1838
Игбоански календар 845–846
Ирански календар 1223–1224
Исламски календар 1260–1262
Јапонски календар Кока 2
(2年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 甲辰年月日
(4481/4541)
— до —
乙巳年月日
(4482/4542)
Коптски календар 1561–1562
Корејски календар 4178
Календар Мингуо 67 пред РК
民前67年
Селевкидски календар 2156–2157
Тајландски сончев календар 2388
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1901–1902
 - Шака самват 1767–1768
 - Кали југа 4946–4947
Француски револуционерен календар LIIILIV
53–54
Холоценски календар 11845
Џуче-календар нема (пред 1912)

1845 (MDCCCXLV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1845. година од новата ера, 845. од вториот милениум, 45. од 19 век и шеста од 1840-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7353 и 7354 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6595 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5605 и 5606 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2598.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1845. година се протега во 4481 и 4482, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4541 и 4542 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2388. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1260 и 1262 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]