1812

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1812 г.  во други календари
Грегоријански календар 1812
MDCCCXII
Ab urbe condita 2565
Асирски календар 6562
Бахајски календар -32–-31
Бенгалски календар 1219
Берберски календар 2762
Будистички календар 2356
Бурмански календар 1174
Византиски календар 7320–7321
Еврејски календар 5572–5573
Ерменски календар 1261
ԹՎ ՌՄԿԱ
Етиопски календар 1804-1805
Игбоански календар 812–813
Ирански календар 1190–1191
Исламски календар 1226–1227
Јапонски календар Бунка 9
(9年)
Јулијански календар Грегоријански минус 12 дена
Кинески календар 辛未年月日
(4448/4508)
— до —
壬申年月日
(4449/4509)
Коптски календар 1528–1529
Корејски календар 4145
Календар Мингуо 100 пред РК
民前100年
Селевкидски календар 2123–2124
Тајландски сончев календар 2355
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1868–1869
 - Шака самват 1734–1735
 - Кали југа 4913–4914
Француски револуционерен календар XXXXI
20–21
Холоценски календар 11812
Џуче-календар нема (пред 1912)

1812 (MDCCCXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1812. година од новата ера, 812. од вториот милениум, 12. од 19 век и трета од 1810-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7320 и 7321 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6562 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5572 и 5573 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2565.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1812. година се протега во 4448 и 4449, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4508 и 4509 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2355. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1226 и 1227 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]