Прејди на содржината

1877

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1877 во разни календари
Грегоријански календар1877
MDCCCLXXVII
Ab urbe condita2630
Ерменски календар1326
ԹՎ ՌՅԻԶ
Асирски календар6627
Бахајски календар33–34
Балиски календар1798–1799
Бенгалски календар1284
Берберски календар2827
Будистички календар2421
Бурмански календар1239
Византиски календар7385–7386
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
4573 или 4513
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
4574 или 4514
Коптски календар1593–1594
Етиопски календар1869–1870
Еврејски календар5637–5638
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1933–1934
 - Сачка ера1798–1799
 - Кали-југа4977–4978
Холоценски календар11877
Игбоански календар877–878
Ирански календар1255–1256
Исламски календар1293–1294
Јапонски календарМејџи 10
(明治10年)
Јавански календар1805–1806
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4210
Мингуо-календар35 пред Р. Кина
民前35年
Нанакшахи409
Тајландски сончев календар2419–2420
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
2003 или 1622 или 850
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
2004 или 1623 или 851

1877 (MDCCCLXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1877 година од новата ера, 877. од вториот милениум, 77. од XIX век и осма од 1870-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7385 и 7386 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6627 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5637 и 5638 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2630.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1877 година се протега во 4513 и 4514, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4573 и 4574 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2420. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1293 и 1294 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1877 на Ризницата ?