Мека

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мека
مكة المكرمة
Makkah al-Mukarramah

Bakkah
Светиот град Мека
Од горе лево кон десно: Каба, Облакодер Мека, Абраџ ал Баит, Масџид ал Харам
Од горе лево кон десно: Каба, Облакодер Мека, Абраџ ал Баит, Масџид ал Харам
Прекар(и): Umm al-Qurā (أم القرى, "Мајка на сите градови")
Мека се наоѓа во Саудиска Арабија
Мека
Локација на Мека
Координати: 21°25′ СГШ 39°49′ ИГД / 
Држава Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија
Регион Мека
Основач Пророк Исмаил, син на Авраам (Исламска традиција)
Управа
 • Градоначалник Oсама ал Бар
Површина[1]
 • Градска 760 км2
 • Градска 850 км2
 • Метро 1.200 км2
Надм. вис. 277 м
Население (2010)[2]
 • Градско 1.675.368
 • Густина 2,200/km2
Часовен појас AST (UTC+3)
 • Лете (DST) AST (UTC+3)
Повик. бр. (+966) 12
Мреж. место holymakkah.gov.sa

Мека (арапски مكة Makka, полн назив مكة المكرّمة Makka al-Mukarrama) е свет муслимански град во Саудиска Арабија. Населението му е приближно 1,4 милиони жители според пописот на населението од 2004 година. Градот е административен центар на покраината Мека.

Стотици илјади муслимани одат во Мека секоја година. Најважниот објект во градот е Кабата - свет објект во дворот на џамијата Месџид ел-Харам (или џамијата на пророкот Мухамед), којашто исто така се нарекува уште и „Големата џамија“ или „Светата џамија“.

Самата џамија е изградена околу 1570 година (или 978 година според муслиманскиот календар). Најсветото место на самиот ислам, Каба, е во средината на дворот. Секој муслиманин е должен барем еднаш во животот, ако има физичка можност, да ја посети светата џамија на Алах во Мека и да го посети гробот на пророкот Мухамед, којшто се наоѓа во Медина во Џамијата на пророкот.

На собирот во Мека, многу малку немуслиманско население има присуствувано, па според тоа и влезот во Мека за немуслиманското население е строго забранет. Најпознат од нив е сер Ричард Бартон, кој во 1853 година се претставувал како авганистански муслиманин, за потоа сите свои доживувања да ги опише во своите белешки.


Референци[уреди | уреди извор]

  1. Mecca Municipality. Holymakkah.gov.sa. Retrieved 2013-02-03.
  2. „Population“. Statistical Yearbook 47 (2011). Central Department Of Statistics & Information. http://www.cdsi.gov.sa/yb47/Pages/MixChapter2.htm. конс. 15 ноември 2013 г.