930

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 9 век 10 век 11 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
930 во разни календари
Грегоријански календар930
CMXXX
Ab urbe condita1683
Ерменски календар379
ԹՎ ՅՀԹ
Асирски календар5680
Балиски календар851–852
Бенгалски календар337
Берберски календар1880
Будистички календар1474
Бурмански календар292
Византиски календар6438–6439
Кинески календар己丑(зем. вол)
3626 или 3566
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
3627 или 3567
Коптски календар646–647
Етиопски календар922–923
Еврејски календар4690–4691
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера986–987
 - Сачка ера851–852
 - Кали-југа4030–4031
Холоценски календар10930
Ирански календар308–309
Исламски календар317–318
Јапонски календарЕнчо 8
(延長8年)
Јавански календар829–830
Јулијански календар930
CMXXX
Корејски календар3263
Мингуо-календар982 пред Р. Кина
民前982年
Нанакшахи−538
Селевкидски календар1241/1242 г.г.
Тајландски сончев календар1472–1473
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
1056 или 675 или −97
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
1057 или 676 или −96

930 (CMXXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 930 година од новата ера, 930. од првиот милениум, 30. од X век и прва од 930-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6438 и 6439 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5680 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4690 и 4691 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1683.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 930 година се протега во 3566 и 3567, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3626 и 3627 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1473. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 317 и 318 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]