Хира

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пештерата Хира

Хира (арапски: حراء е пештера на планинскиот врв Џабал ел-Нур во регионот Хеџаз во денешна Саудиска Арабија. Самата пештера е долга 4 метри и широка 1.75 метри.

Пештерата е прочуена по тоа што била местото каде Мухамед ги добил првите Божји откровенија од Архангел Гаврил.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]