Саудиска Арабија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кралство Саудиска Арабија
المملكة العربية السعودية
al-Mamlaka al-ʻArabiyya as-Suʻūdiyya
Знаме Грб
Гесло„Нема друг бог освен Алах и Мухамед е неговиот пратеник“ (шехадет)
Химна"ес-Селам ел-Маликиј"
„Да живее Кралот“

Главен градРијад
24°39′N 46°46′E / 24.650° СГШ; 46.767° ИГД / 24.650; 46.767
Најголем град главниот град
Службен јазик арапски
Уредување Исламска апсолутна монархија
 •  Крал Салман бин Абдулазиз
 •  Претстолонаследник Мукрин бин Абдулазиз
 •  Втор претстолонаследник Мухамед бин Најеф
Основање
 •  Основана е првата саудиска држава 1744 
 •  Основање на втората саудиска држава 1824 
 •  Обединување на Саудиска Арабија 8 јануари 1926 
 •  Призната 20 мај 1927 
 •  Обединето кралство 23 септември 1932 
Површина
 •  Вкупна 2.149.690 км2 (14-та)
 •  Вода (%) н/п
Население
 •  проценка за 2012 г. 29,195,895[1] (43)
 •  Густина 12.3 жит/км2 (216-та)
БДП (ПКМ) проценка за 2012 г.
 •  Вкупен $906.806 билиони[2] (19)
 •  По жител $31,275[2] (28)
БДП (номинален) проценка за 2008 г.
 •  Вкупно $481.631 милијарди[2] 
 •  По жител $19,345[2] 
ИЧР (2013) 0.836[3]
многу висок · 34та
Валута ријал (SAR)
Часовен појас AST (UTC+3)
 •  (ЛСВ) н/п (UTC+3)
Се вози на десно
НДД .sa
Повик. бр. 966
1. Population estimate includes 5,576,076 non-nationals.

Кралство Саудиска Арабија (арапски: المملكة العربية السعودية) — кралство и најголемата држава на Арапскиот Полуостров. Се граничи со Јордан на северозапад, со Ирак на север и североисток, со Кувајт, Катар, Бахреин и Обединетите Арапски Емирати на исток, со Оман на југоисток и со Јемен на југ. На североисток излегува на Персискиот Залив, а на запад на Црвеното Море. Главен град е Ер Ријад. На територијата на Саудиска Арабија се наоѓаат двете најсвети места на исламот, Мека и Медина.

Саудиска Арабија е апсолутна монархија, основана на 8 јануари 1926 година од страна на Саудиското кралско семејство.

Етимологија на име[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Топографска карта на Саудиска Арабија

Саудиска Арабија зафаќа околу 80% од Арапскиот Полуостров (најголемиот полуостров во светот),[4] лежејќи помеѓу 16° и 33° СГШ, и 34° и 56° ИГД. Бидејќи јужните граници на земјата со Обединетите Арапски Емирати и Оман не се прецизно обележани, точната површина на земјата не е определена.[4] „Светската книга на факти“ на ЦИА ја проценува на 2,149,690 km2 и ја наведува Саудиска Арабија како 13та најголема држава.[5]

Политички систем[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Кралските декрети се друг главен извор на правото; но се нарекуваат прописи, а не закони, бидејќи се подредени на шеријатот. Кралската одлука го дополнува шеријатот во областите како што се трудот, комерцијалното и корпоративното право. Дополнително, традиционалниот племенски закон и обичај остануваат значајни. Екстра-шеријатските владини трибунали обично се соочуваат со спорови поврзани со одредени кралски декрети. Последна жалба од двата судови во шеријатот и од владините трибунали е на кралот и сите судови и трибунали го следат правилата за докази и постапки на шеријатот.

Црквата "Џубаил" е црква од 4-тиот век во близина на Џубаил , источна провинција , откриена во 1986 година. Таа првично припаѓала на Источната Црква , древна несторијанска гранка на источното христијанство на Блискиот Исток. Таа е една од најстарите цркви во светот. Саудиска Арабија останува една од ретките земји во светот која не ја прифаќа Универзалната декларација за човекови права на ООН . Како одговор на континуираната критика на нејзиниот запис за човекови права, саудиската влада укажува на специјалниот исламски карактер на земјата и тврди дека тоа оправдува поинаков општествен и политички поредок. [192] Комисијата за меѓународна верска слобода на САД безуспешно [193] го повика претседателот Барак Обама да ги покрене загриженостите за човековите права со кралот Абдула во неговата посета на Кралството во март 2014 година, особено затворањето на султан Хамид Марзук ал Енези, Сауд Фалих Авад Ал-Енези и Раиф Бадави .

Култура во Саудиска Арабија[уреди | уреди извор]

Музика во Саудиска Арабија[уреди | уреди извор]

Спорт во Саудиска Арабија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Key Indicators“. Kingdom of Saudi Arabia - Central Department of Statistics & Information. 2012. конс. 3 March 2013. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Saudi Arabia“. International Monetary Fund. конс. 19 April 2013. 
  3. „2014 Human Development Report Summary“ (PDF). United Nations Development Programme. 2014. стр. 21–25. 
  4. 4,0 4,1 Jamie Stokes (2009). Encyclopedia of the Peoples of Africa and the Middle East, Volume 1. стр. 605. ISBN 978-0-8160-7158-6. 
  5. „CIA World Factbook – Rank Order: Area“. The World Factbook. 26 January 2012. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]