ISBN

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ISBN (identifier))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меѓународен стандарден книжен број
{{{image_alt}}}
ISBN со 13 цифри претставен со линиски код
АкронимISBN
Воведена1970; пред 51 година (1970)
Надлежен органМеѓународна агенција за ISBN
Цифри13 (порано 10)
Контролна цифратежински збир
Пример978-3-16-148410-0
Мреж. местоisbn-international.org
Опис на линискиот код на ISBN.

Меѓународен стандарден книжен број или ISBN (од англиски: International Standard Book Number) — единствен[1][2] број на книга со кој се препознава изданието, издавачот, како и земјата каде е печатена книгата. Кодот со 9 бројки го измислил Гордон Фостер, денес професор во пензија од Тринити Колеџот во Даблин,[3] за книжарниците и колекционерите во 1966 година.[4] Кодот со 10 бројки бил изработен од Меѓународната организација за стандардизација, а во 1970 година е објавен како меѓународен стандард ISO 2108.[4] Од 1 јануари 2007 година, ИСБН бројот содржи 13 бројки, формат кој се користи и во Македонија.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Occasionally, publishers erroneously assign an ISBN to more than one title — the first edition of The Ultimate Alphabet and The Ultimate Alphabet Workbook have the same ISBN, 0-8050-0076-3. Conversely, books are published with several ISBNs: A German, second-language edition of Emil und die Detektive has the ISBNs 87-23-90157-8 (Denmark), 0-8219-1069-8 (United States), 91-21-15628-X (Sweden), 0-85048-548-7 (England) and 3-12-675495-3 (Germany).
  2. in some cases, books sold only as sets share ISBNs. For example the Vance Integral Edition used only 2 ISBNs for 44 books.
  3. Gordon Fosters original 1966 report can be found at Informaticsdevelopmentinstitute.net Archived 2011-04-30 на Wayback Machine
  4. 4,0 4,1 See discussion of the history at isbn.org.
  5. See Frequently Asked Questions about the new ISBN standard Archived 2007-06-10 на Wayback Machine from ISO

Надворешни врски[уреди | уреди извор]