Англија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Англија
England
Знамето на Англија Royal Arms of England.svg
Знаме Грб
Кралско мото: Dieu et mon droit
Бог и моето право
LocationEngland.png
England's location within the British Isles
Карта на Англија (темнозелено) со во Обединетото Кралство (зелена боја) и Ирска (сина боја)
Јазик Англиски
Главен град Лондон
Површина
 - Вкупно
1. во ОК
130.395 km²
Население
 - Вкупно(2001.)
 - Густина на населеност
1. во ОК
49.138.831
377/км2
Религија Англиска црква
(државна религија): 31.500.000
Римокатолици: 5.000.000
Методисти: 1.400.000
Муслимани: 900.000
Евреи: 410.000
Сики: 175.000
Хиндуисти: 140.000
Обединување 9 век
Егберт од Весекс
Валута Фунта Стерлинг (£) (GBP)
Часовен појас UTC, Лето: UTC +1
Национални химни Ниедна официјално; de facto (Како дел на ОК):

 Боже чувај ја кралицата
Неофицијално:
 Владеј Британија
 Земја на надежта и славата
 And did those feet in ancient time|Jerusalem

Англија (англ. England) е најголемата земја во рамките на Обединетото Кралство. Во неа живеат повеќе од 83% од популацијата на Обединетото Кралство, и го зафаќа поголемиот дел од островот и ја дели земјената граница со Шкотска на север и Велс на запад.

Историјата на името Англија[уреди | уреди извор]

Англија е именувана по Англос (Стар генитив на англискиот јазик, Енгла, па оттука староанглиски - Енгла ланд/Engla Land), едно од Германските племиња верувале дека потекнуваат во Ангелн во северна Германија, кои потоа се доселиле во Англија во 5 и 6 век. Оттука доаѓа и латинското име Англија/Anglia. На почетокот Англија била географски термин но не и држава, сè додека одделните кралства се обединиле под кралот Васекс во 10 век. На кратко обединета Англија подпаднала и под Данска власт под кралот Кнут, а потоа се одметнала и прогласила независност, пред повторно да е освоена од Војводата од Нормандија во 1066.

Политика[уреди | уреди извор]

Седиштето на владата и на кралското семејство се наоѓа во Лондон. За разлика од Шкотска, Велс или Северна Ирска, Англија нема ни свој парламент ни своја влада. Нивната улога ја превзеле Парламентот и централната Влада. При тоа е вообичаено за прашања кои директно ја засегаат Англија, делегатите од другите земји не гласаат во парламентот.

Хералдика[уреди | уреди извор]

Англиското знаме, познато и како Крстот на Св. Ѓорѓија, претставува црвен крст на бела основа.

Другиот хералдички симбол е тудорската роза и три лава.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

39 историски грофови (англ. Counties)

Тие 39 историски грофови постојат од доцниот среден век. Од половината на 20 век, грофовите имаат улога како административни подрачја, кои неколкупати се реорганизирани.

Современа административна поделба

Во текот на 20 век, административната поделба е делумно прилагодена на новонастанатите големи градови. На тој начин се променуваат и границите на наведените 39 историски грофови. Така на пример во 1965 се создава административен центар - Голем Лондон.

Видете: Церемонијални англиски грофовии

Англија се дели и на региони. За поподробно, видете: Региони во Англија

Поголеми градови во Англија (во илјади)[уреди | уреди извор]

Англија како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Седумнаесет отруени Англичани“ - расказ на колумбискиот писател Габриел Гарсија Маркес [1]
  • „Нова Англија“ (New England) - песна на британскиот рок-музичар Били Брег (Billy Bragg) од 1983 година.[2]
  • „Нешто за Англија“ (Something About England) - песна на британската рок-група „Клеш“ (The Clash) од 1980 година.[3]
  • „Америка и Англија (Ќе биде земја пролетерска)“ (Amerika I Engleska (Biće Zemlja Proleterska)) - песна на црногорскиот музичар Рамбо Амадеус од 1989 година.[4]
  • „Англиска шема“ (English Scheme) - песна на британската рок-група „Фол“ (The Fall) од 1980 година.[5]
  • „Продавајќи ја Англија за една фунта“ (Selling England by the Pound) - албум на британската рок-група „Џенезис“ (Genesis) од 1973 година.[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]