1949

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1949 г.  во други календари
Грегоријански календар 1949
MCMXLIX
Ab urbe condita 2702
Асирски календар 6699
Бахајски календар 105–106
Бенгалски календар 1356
Берберски календар 2899
Будистички календар 2493
Бурмански календар 1311
Византиски календар 7457–7458
Еврејски календар 5709–5710
Ерменски календар 1398
ԹՎ ՌՅՂԸ
Етиопски календар 1941-1942
Игбоански календар 949–950
Ирански календар 1327–1328
Исламски календар 1368–1369
Јапонски календар Период Шова 24
(24年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 戊子年月日
(4585/4645)
— до —
己丑年月日
(4586/4646)
Коптски календар 1665–1666
Корејски календар 4282
Календар Мингуо Република Кина 38
民國38年
Селевкидски календар 2260–2261
Тајландски сончев календар 2492
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2005–2006
 - Шака самват 1871–1872
 - Кали југа 5050–5051
Француски револуционерен календар CLVIICLVIII
157–158
Холоценски календар 11949
Џуче-календар 38

1949 (MCMXLIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1949. година од новата ера, 949. од вториот милениум, 49. од 20 век и последна од 1940-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7457 и 7458 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6699 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5709 и 5710 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2702.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1949. година се протега во 4585 и 4586, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4645 и 4646 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2492. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1368 и 1369 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: