Павле Раковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Павле Раковски
Павле Раковски.jpg
Роден 24 мај 1913
с.Долно Клештино, Леринско
Починал Грешка: Need valid birth date (second date): year, month, day
Скопје
Познат партизан

Павле Раковски — македонски национален деец од Егејскиот дел на Македонија. Роден е во село Раково, Леринско. По професија учител. Комунист од пред војната. Активист од летото на 1943 година во Воденско. Во јули 1944 година е член на Штабот на Воденскиот македонски баталјон. Член е на Политичката комисија на Македонците под Грција, а од пролетта на 1945 година е член на Секретаријатот на Главниот одбор на НОФ.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Егејска Македонија во НОБ 1945, Том II, Скопје 1973.