1973

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1973 г.  во други календари
Грегоријански календар 1973
MCMLXXIII
Ab urbe condita 2726
Асирски календар 6723
Бахајски календар 129–130
Бенгалски календар 1380
Берберски календар 2923
Будистички календар 2517
Бурмански календар 1335
Византиски календар 7481–7482
Еврејски календар 5733–5734
Ерменски календар 1422
ԹՎ ՌՆԻԲ
Етиопски календар 1965-1966
Игбоански календар 973–974
Ирански календар 1351–1352
Исламски календар 1392–1393
Јапонски календар Период Шова 48
(48年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 壬子年月日
(4609/4669)
— до —
癸丑年月日
(4610/4670)
Коптски календар 1689–1690
Корејски календар 4306
Календар Мингуо Република Кина 62
民國62年
Селевкидски календар 2284–2285
Тајландски сончев календар 2516
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2029–2030
 - Шака самват 1895–1896
 - Кали југа 5074–5075
Француски револуционерен календар CLXXXICLXXXII
181–182
Холоценски календар 11973
Џуче-календар 62

1973 (MCMLXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1973. година од новата ера, 973. од вториот милениум, 73. од 20 век и четвртта од 1970-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7481 и 7482 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6723 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5733 и 5734 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2726.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1973. година се протега во 4609 и 4610, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4669 и 4670 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2516. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1392 и 1393 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Поврзано: