Џ. Р. Р. Толкин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џ. Р. Р. Толкин
J. R. R. Tolkien
200п
Toлкин во 1972, во неговата работна соба во Meртон Стрит
Роден/а 3 јануари 1892
Блумфонтејн, Јужноафриканска Република
Починат/а 2 септември 1973
Бурнмот, Англија
Занимање aвтор, aкадемик, филолог
Жанр Авантура

Џон Роналд Руел Толкин (3 јануари 1892 - 2 септември 1973) е англиски писател, автор на „Хобитот“ (англиски: The Hobbit) и неговото продолжение, трилогијата „Господарот на прстените“ (англиски: The Lord of The Rings).

Бил професор по Англо-саксонски јазик (1925-1945) и англиски јазик (1945-1959), како и литература на Оксфорд. Бил строг римокатолик и близок пријател на К. С. Луис. И двајцата биле членови на литературната група Инклингс.

Покрај „Хобитот“ и неговото продолжение, трилогијата „Господарот на прстените“ Толкин напишал бројни книги со фиктивна содржина вклучувајќи ги и „Силмарилион“ и други постхумни издадени книги за неговиот таканаречен „легендариум“, кој во себе вклучувал приказни, фиктивна историја, измислени јазици и други литературни есеи за имагинарниот свет наречен Aрда и Средна Земја (инспирирано од Мидгард во Нордиската митологија, земјите населени од Луѓето) особено, слободно идентификувано како 'алтернативно' далечно минато на нашиот свет. Повеќето од неговите дела се компилација на неговите забелешки што ги собрал неговиот син Кристофер Толкин.

Се образувал во Училиштето на Крал Едвард, Бирмингем и на Универзитетот Оксфорд.

Литературно творештво[уреди | уреди извор]

Фикција и поезија[уреди | уреди извор]

Академски дела[уреди | уреди извор]

Аудио записи[уреди | уреди извор]

  • 1967 Поеми и Песни од Средната-Земја, Caedmon TC 1231
  • 1975 JRR Tolkien Reads and Sings his The Hobbit & The Lord of the Rings, Caedmon TC 1477, TC 1478 (based on an August, 1952 recording by George Sayer)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]