Прејди на содржината

18 февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
<< февруари >>
Н П В С Ч П С
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29
2024

18 февруари — 49-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 316 денови до крајот на годината (317 во престапна).

Настани:

1861  Првиот парламент на Италија го прогласи за крал Виктор Емануел II.
1915  Прва светска војна: Германија со помош на подморници ја започна поморската блокада на Велика Британија.
1945  Во Скопје е отворен Работничкиот дом, прв во Народна Република Македонија.
1952  Грција стана членкa на НАТО.
1952  Турција стана членкa на НАТО.
1960  Аргентина, Бразил, Мексико, Парагвај, Перу, Уругвај и Чиле се договорија да формираат Латиноамериканско здружение за слободна трговија.
1965  Прогласена е независност на африканската држава Гамбија во рамките на Британскиот комонвелт.
1992  Собранието на Република Македонија донесе одлука за формирање на Македонска информативна агенција (МИА) како јавен информативен сервис. Првата вест МИА ја емитуваше на 30 септември 1998 година.
1994  Владата на Република Македонија донесе одлука за воспоставување на дипломатски односи меѓу Република Македонија и САД на ниво на амбасади.

Родени:

1404  Леон Батиста Алберти — италијански ренесансен архитект.
1516  Марија I — кралица на Англија.
1745  Алесандро Волтаиталијански и физичар.
1860  Андерс Цорн — шведски сликар и бакрорезец.
1898  Енцо Ферари — италијански автомобилист и конструктор.
1921  Бранко Бауер — хрватски режисер.
1930  Драган Бојаџиев — македонски музички публицист.
1933  Боби Робсон — англиски фудбалер и тренер.
1935  Бошко Петровиќ — хрватски џез-музичар.
1938  Иштван Сабо — унгарски режисер.
1931  Тони Морисон — американска писателка, добитничка на Нобеловата награда во 1993 година.
1942  Ѓорѓија Најдоски — македонски поет.
1950  Сибил Шепард — американска глумица.
1954  Џон Траволта — американски глумец.
1957  Марита Кох — германска атлетичарка.
1960  Грета Скаки — италијанско-австралиска глумица.
1964  Мет Дилон — американски глумец.
1965  Д-р Дре — американски рапер и музички продуцент.
1967  Роберто Баџо — италијански фудбалер.
1973  Клод Макелеле — франуцуски фудбалер и тренер.
1974  Евгениј Кафелников — руски тенисер.
1975  Гери Невил — англиски фудбалер и тренер.
1981  Андреј Кириленко — руски кошаркар.
1985  Фабио Сабатини — италијански велосипедист.
1985  Кристијано Салерно — италијански велосипедист.
1995  Натан Аке — холандски фудбалер.

Починале:

999  Грегориј V — римски папа.
1405  Тимур — монголски кан.
1546  Мартин Лутер — германски духовник, водач на протестантската реформација.
1564  Микеланџелоиталијански вајар, сликар, градител и поет.
1682  Балдасаре Лонгена — венецијански архитект.
1873  Васил Левски — бугарски национален деец.
1915  Стојан Новаковиќ — српски научник.
1950  Прежихов Воранц — словенечки писател.
1967  Роберт Опенхајмер — северноамерикански физичар.
1969  Драгиша Цветковиќ — југословенски политичар.
1986  Пол Стјуарт — американски глумец и режисер.
2001  Крум Монев — македонски борец.