1999

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1999 г.  во други календари
Грегоријански календар 1999
MCMXCIX
Ab urbe condita 2752
Асирски календар 6749
Бахајски календар 155–156
Бенгалски календар 1406
Берберски календар 2949
Будистички календар 2543
Бурмански календар 1361
Византиски календар 7507–7508
Еврејски календар 5759–5760
Ерменски календар 1448
ԹՎ ՌՆԽԸ
Етиопски календар 1991-1992
Игбоански календар 999–1000
Ирански календар 1377–1378
Исламски календар 1419–1420
Јапонски календар Хеисеи 11
(11年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 戊寅年月日
(4635/4695)
— до —
己卯年月日
(4636/4696)
Коптски календар 1715–1716
Корејски календар 4332
Календар Мингуо Република Кина 88
民國88年
Селевкидски календар 2310–2311
Тајландски сончев календар 2542
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2055–2056
 - Шака самват 1921–1922
 - Кали југа 5100–5101
Француски револуционерен календар CCVIICCVIII
207–208
Холоценски календар 11999
Џуче-календар 88

1999 (MCMXCIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1999. година од новата ера, 999. од вториот милениум, 99. од 20 век и последна од 1990-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7507 и 7508 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6749 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5759 и 5760 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2752.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1999. година се протега во 4635 и 4636, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4695 и 4696 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2542. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1419 и 1420 исламска година.

1999 како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

Без датум[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]Видете исто:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleška o piscu“, во: Borislav Pekić, Sentimentalna povest Britanskog carstva (drugo izdanje). Novi Sad: Solaris, 2006, str. 329-330.