27 март

Од Википедија — слободната енциклопедија
<< март >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
2024

27 март — 86-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (87-и во престапна година). Остануваат 279 денови до крајот на годината.

Настани:

1713  Врз основа на Договорот од Утрехт, Шпанија ѝ го отстапила Гибралтар на Англија.
1903  Во штипското село Карбинци, четите на војводите Гане и Стојан Бочварот се судриле со турскиот аскер при што борбата завршила со трагичен крај за македонските револуционери.
1941  Избиваат демонстрации против пристапувањето на Југославија кон Силите на оската. Извршен е воен удар на чело со генералот Душан Симовиќ и новата влада го поништува пристапувањето на Југославија кон Силите на оската.
1968  При пробен лет со авион загина Јуриј Гагарин, херој на Советскиот Сојуз и првиот човек кој полетал во вселената.
1977  Во Санта Крус, на Канарските Острови, во Атлантскиот Океан, се случи најтешката авионска несреќа во историјата на цивилното воздухопловство. Во судирот на два авиони „џамбо џет“ на Американската авиокомпанија и на Холандското кралско воздухопловство загинаа околу 580 патници.
1992  Врз основа на Договорот од Скопје, потпишан од претседателот на РМ Киро Глигоров и генералот на ЈНА Никола Узелац, војската на ЈНА ја напуштила територијата на Република Македонија.
1999  Над територијата на СР Југославија е соборен американски бомбардер од типот F-117. Ова е единствен случај бомбардер од овој тип да е соборен од непријателски оган, откако претходно е детектиран со помош на нискофреквентен радар.

Родени:

972  Робер II Побожниоткрал на Франција.
1785  Луј XVIIкрал на Франција.
1845  Вилхелм Конрад Рендген — германски физичар.
1886  Лудвиг Мис ван ден Рое — германско-американски архитект.
1891  Лајош Зилахи — унгарски писател.
1911  Вероника Тушнова — советска и руска поетеса.
1918  Борис Чипан — македонски архитект.
1921  Иван Рабузин — хрватски сликар.
1927  Мстислав Ростропович — советски и руски виолончелист.
1949  Дубравка Угрешиќ — хрватска писателка.
1951  Сања Илиќ — српски композитор и музичар.
1953  Анимари Мозер-Прел — австриска скијачка.
1963  Квентин Тарантино — американски режисер.
1966  Жарко Паспаљ — српски и југословенски кошаркар.
1969  Мараја Кери — американска пејачка.
1983  Василиј Кошечкин — руски хокеар.
1986  Мануел Ноер — германски фудбалски голман.
1990  Наталија Санчес — шпанска глумица и пејачка.
1994  Виктор Ангелов — македонски фудбалер.

Починале:

1378  Грегориј XIримски папа.
1462  Василиј II Московски — московски кнез.
1625  Џејмс I — крал на Шкотска и Англија од династијата Стјуард, кој владеел од 1603 до 1625 година.
1770  Џовани Батиста Тјеполо — венецијански уметник.
1918  Мартин Шеридан — американски атлетичар.
1968  Јуриј Гагарин — советски космонаут, прв човек кој полетал во вселената.
1972  Мауриц Корнелис Ешер — холандски графички уметник.
2006  Станислав Лем — полски писател на научна фантастика.
2000  Ијан Дјури — англиски рок-музичар и глумец.
2010  Василиј Смислов — руски и советски шахист.