Сили на Оската

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Силите на оската)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Силите на Оската е поим по кој се подразбираат учесниците во Втора Светска војна што се бореа против силите на Сојузниците. Трите големи сили на Оската се Германија, Италија и Јапонија, исто така се познати како оската Рим-Берлин-Токио. На крајот од војната силите на Оската претрпеа пораз.