1785

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1785 во разни календари
Грегоријански календар1785
MDCCLXXXV
Ab urbe condita2538
Ерменски календар1234
ԹՎ ՌՄԼԴ
Асирски календар6535
Балиски календар1706–1707
Бенгалски календар1192
Берберски календар2735
Будистички календар2329
Бурмански календар1147
Византиски календар7293–7294
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
4481 или 4421
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
4482 или 4422
Коптски календар1501–1502
Етиопски календар1777–1778
Еврејски календар5545–5546
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1841–1842
 - Сачка ера1706–1707
 - Кали-југа4885–4886
Холоценски календар11785
Игбоански календар785–786
Ирански календар1163–1164
Исламски календар1199–1200
Јапонски календарТенмеј 5
(天明5年)
Јавански календар1711–1712
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4118
Мингуо-календар127 пред Р. Кина
民前127年
Нанакшахи317
Тајландски сончев календар2327–2328
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1911 или 1530 или 758
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1912 или 1531 или 759

1785 (MDCCLXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1785 година од новата ера, 785. од вториот милениум, 85. од XVIII век и шеста од 1780-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7293 и 7294 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6535 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5545 и 5546 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2538.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1785 година се протега во 4421 и 4422, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4481 и 4482 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2328. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1199 и 1200 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1785 на Ризницата ?