1732

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1732 г.  во други календари
Грегоријански календар 1732
MDCCXXXII
Ab urbe condita 2485
Асирски календар 6482
Бахајски календар -112–-111
Бенгалски календар 1139
Берберски календар 2682
Будистички календар 2276
Бурмански календар 1094
Византиски календар 7240–7241
Еврејски календар 5492–5493
Ерменски календар 1181
ԹՎ ՌՃՁԱ
Етиопски календар 1724-1725
Игбоански календар 732–733
Ирански календар 1110–1111
Исламски календар 1144–1145
Јапонски календар Кјохо 17
(17年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 辛亥年月日
(4368/4428)
— до —
壬子年月日
(4369/4429)
Коптски календар 1448–1449
Корејски календар 4065
Календар Мингуо 180 пред РК
民前180年
Селевкидски календар 2043–2044
Тајландски сончев календар 2275
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1788–1789
 - Шака самват 1654–1655
 - Кали југа 4833–4834
Холоценски календар 11732
Џуче-календар нема (пред 1912)

1732 (MDCCXXXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1732. година од новата ера, 732. од вториот милениум, 32. од 18 век и трета од 1730-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7240 и 7241 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6482 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5492 и 5493 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2485.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1732. година се протега во 4368 и 4369, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4428 и 4429 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2275. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1144 и 1145 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]