1720

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1720 г.  во други календари
Грегоријански календар 1720
MDCCXX
Ab urbe condita 2473
Асирски календар 6470
Бахајски календар -124–-123
Бенгалски календар 1127
Берберски календар 2670
Будистички календар 2264
Бурмански календар 1082
Византиски календар 7228–7229
Еврејски календар 5480–5481
Ерменски календар 1169
ԹՎ ՌՃԿԹ
Етиопски календар 1712-1713
Игбоански календар 720–721
Ирански календар 1098–1099
Исламски календар 1132–1133
Јапонски календар Кјохо 5
(5年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 己亥年月日
(4356/4416)
— до —
庚子年月日
(4357/4417)
Коптски календар 1436–1437
Корејски календар 4053
Календар Мингуо 192 пред РК
民前192年
Селевкидски календар 2031–2032
Тајландски сончев календар 2263
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1776–1777
 - Шака самват 1642–1643
 - Кали југа 4821–4822
Холоценски календар 11720
Џуче-календар нема (пред 1912)

1720 (MDCCXX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1720. година од новата ера, 720. од вториот милениум, 20. од 18 век и прва од 1720-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7228 и 7229 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6470 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5480 и 5481 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2473.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1720. година се протега во 4356 и 4357, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4416 и 4417 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2263. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1132 и 1133 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]