1768

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1768 г.  во други календари
Грегоријански календар 1768
MDCCLXVIII
Ab urbe condita 2521
Асирски календар 6518
Бахајски календар -76–-75
Бенгалски календар 1175
Берберски календар 2718
Будистички календар 2312
Бурмански календар 1130
Византиски календар 7276–7277
Еврејски календар 5528–5529
Ерменски календар 1217
ԹՎ ՌՄԺԷ
Етиопски календар 1760-1761
Игбоански календар 768–769
Ирански календар 1146–1147
Исламски календар 1181–1182
Јапонски календар Меива 5
(5年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 丁亥年月日
(4404/4464)
— до —
戊子年月日
(4405/4465)
Коптски календар 1484–1485
Корејски календар 4101
Календар Мингуо 144 пред РК
民前144年
Селевкидски календар 2079–2080
Тајландски сончев календар 2311
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1824–1825
 - Шака самват 1690–1691
 - Кали југа 4869–4870
Холоценски календар 11768
Џуче-календар нема (пред 1912)

1768 (MDCCLXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1768. година од новата ера, 768. од вториот милениум, 68. од 18 век и деветта од 1760-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7276 и 7277 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6518 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5528 и 5529 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2521.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1768. година се протега во 4404 и 4405, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4464 и 4465 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2311. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1181 и 1182 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]