1727

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1727 г.  во други календари
Грегоријански календар 1727
MDCCXXVII
Ab urbe condita 2480
Асирски календар 6477
Бахајски календар -117–-116
Бенгалски календар 1134
Берберски календар 2677
Будистички календар 2271
Бурмански календар 1089
Византиски календар 7235–7236
Еврејски календар 5487–5488
Ерменски календар 1176
ԹՎ ՌՃՀԶ
Етиопски календар 1719-1720
Игбоански календар 727–728
Ирански календар 1105–1106
Исламски календар 1139–1140
Јапонски календар Кјохо 12
(12年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 丙午年月日
(4363/4423)
— до —
丁未年月日
(4364/4424)
Коптски календар 1443–1444
Корејски календар 4060
Календар Мингуо 185 пред РК
民前185年
Селевкидски календар 2038–2039
Тајландски сончев календар 2270
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1783–1784
 - Шака самват 1649–1650
 - Кали југа 4828–4829
Холоценски календар 11727
Џуче-календар нема (пред 1912)

1727 (MDCCXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1727. година од новата ера, 727. од вториот милениум, 27. од 18 век и осма од 1720-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7235 и 7236 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6477 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5487 и 5488 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2480.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1727. година се протега во 4363 и 4364, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4423 и 4424 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2270. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1139 и 1140 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]