1730

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1730 г.  во други календари
Грегоријански календар 1730
MDCCXXX
Ab urbe condita 2483
Асирски календар 6480
Бахајски календар -114–-113
Бенгалски календар 1137
Берберски календар 2680
Будистички календар 2274
Бурмански календар 1092
Византиски календар 7238–7239
Еврејски календар 5490–5491
Ерменски календар 1179
ԹՎ ՌՃՀԹ
Етиопски календар 1722-1723
Игбоански календар 730–731
Ирански календар 1108–1109
Исламски календар 1142–1143
Јапонски календар Кјохо 15
(15年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 己酉年月日
(4366/4426)
— до —
庚戌年月日
(4367/4427)
Коптски календар 1446–1447
Корејски календар 4063
Календар Мингуо 182 пред РК
民前182年
Селевкидски календар 2041–2042
Тајландски сончев календар 2273
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1786–1787
 - Шака самват 1652–1653
 - Кали југа 4831–4832
Холоценски календар 11730
Џуче-календар нема (пред 1912)

1730 (MDCCXXX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1730. година од новата ера, 730. од вториот милениум, 30. од 18 век и прва од 1730-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7238 и 7239 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6480 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5490 и 5491 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2483.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1730. година се протега во 4366 и 4367, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4426 и 4427 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2273. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1142 и 1143 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]