1726

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1726 г.  во други календари
Грегоријански календар 1726
MDCCXXVI
Ab urbe condita 2479
Асирски календар 6476
Бахајски календар -118–-117
Бенгалски календар 1133
Берберски календар 2676
Будистички календар 2270
Бурмански календар 1088
Византиски календар 7234–7235
Еврејски календар 5486–5487
Ерменски календар 1175
ԹՎ ՌՃՀԵ
Етиопски календар 1718-1719
Игбоански календар 726–727
Ирански календар 1104–1105
Исламски календар 1138–1139
Јапонски календар Кјохо 11
(11年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 乙巳年月日
(4362/4422)
— до —
丙午年月日
(4363/4423)
Коптски календар 1442–1443
Корејски календар 4059
Календар Мингуо 186 пред РК
民前186年
Селевкидски календар 2037–2038
Тајландски сончев календар 2269
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1782–1783
 - Шака самват 1648–1649
 - Кали југа 4827–4828
Холоценски календар 11726
Џуче-календар нема (пред 1912)

1726 (MDCCXXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1726. година од новата ера, 726. од вториот милениум, 26. од 18 век и седма од 1720-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7234 и 7235 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6476 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5486 и 5487 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2479.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1726. година се протега во 4362 и 4363, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4422 и 4423 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2269. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1138 и 1139 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]