Прејди на содржината

1765

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1765 во разни календари
Грегоријански календар1765
MDCCLXV
Ab urbe condita2518
Ерменски календар1214
ԹՎ ՌՄԺԴ
Асирски календар6515
Балиски календар1686–1687
Бенгалски календар1172
Берберски календар2715
Будистички календар2309
Бурмански календар1127
Византиски календар7273–7274
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
4461 или 4401
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
4462 или 4402
Коптски календар1481–1482
Етиопски календар1757–1758
Еврејски календар5525–5526
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1821–1822
 - Сачка ера1686–1687
 - Кали-југа4865–4866
Холоценски календар11765
Игбоански календар765–766
Ирански календар1143–1144
Исламски календар1178–1179
Јапонски календарМејва 2
(明和2年)
Јавански календар1690–1691
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4098
Мингуо-календар147 пред Р. Кина
民前147年
Нанакшахи297
Тајландски сончев календар2307–2308
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1891 или 1510 или 738
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1892 или 1511 или 739

1765 (MDCCLXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1765 година од новата ера, 765. од вториот милениум, 65. од XVIII век и шеста од 1760-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7273 и 7274 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6515 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5525 и 5526 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2518.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1765 година се протега во 4401 и 4402, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4461 и 4462 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2308. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1178 и 1179 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1765 на Ризницата ?