1739

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1739 г.  во други календари
Грегоријански календар 1739
MDCCXXXIX
Ab urbe condita 2492
Асирски календар 6489
Бахајски календар -105–-104
Бенгалски календар 1146
Берберски календар 2689
Будистички календар 2283
Бурмански календар 1101
Византиски календар 7247–7248
Еврејски календар 5499–5500
Ерменски календар 1188
ԹՎ ՌՃՁԸ
Етиопски календар 1731-1732
Игбоански календар 739–740
Ирански календар 1117–1118
Исламски календар 1151–1152
Јапонски календар Генбун 4
(4年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 戊午年月日
(4375/4435)
— до —
己未年月日
(4376/4436)
Коптски календар 1455–1456
Корејски календар 4072
Календар Мингуо 173 пред РК
民前173年
Селевкидски календар 2050–2051
Тајландски сончев календар 2282
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1795–1796
 - Шака самват 1661–1662
 - Кали југа 4840–4841
Холоценски календар 11739
Џуче-календар нема (пред 1912)

1739 (MDCCXXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1739. година од новата ера, 739. од вториот милениум, 39. од 18 век и последна од 1730-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7247 и 7248 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6489 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5499 и 5500 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2492.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1739. година се протега во 4375 и 4376, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4435 и 4436 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2282. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1151 и 1152 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]