Прејди на содржината

1711

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1711 во разни календари
Грегоријански календар1711
MDCCXI
Ab urbe condita2464
Ерменски календар1160
ԹՎ ՌՃԿ
Асирски календар6461
Балиски календар1632–1633
Бенгалски календар1118
Берберски календар2661
Будистички календар2255
Бурмански календар1073
Византиски календар7219–7220
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
4407 или 4347
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
4408 или 4348
Коптски календар1427–1428
Етиопски календар1703–1704
Еврејски календар5471–5472
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1767–1768
 - Сачка ера1632–1633
 - Кали-југа4811–4812
Холоценски календар11711
Игбоански календар711–712
Ирански календар1089–1090
Исламски календар1122–1123
Јапонски календарХоеј 8 / Шотоку 1
(正徳元年)
Јавански календар1634–1635
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4044
Мингуо-календар201 пред Р. Кина
民前201年
Нанакшахи243
Тајландски сончев календар2253–2254
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
1837 или 1456 или 684
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
1838 или 1457 или 685

1711 (MDCCXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1711 година од новата ера, 711. од вториот милениум, 11. од XVIII век и втора од 1710-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7219 и 7220 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6461 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5471 и 5472 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2464.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1711 година се протега во 4347 и 4348, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4407 и 4408 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2254. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1122 и 1123 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1711 на Ризницата ?