1767

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1767 г.  во други календари
Грегоријански календар 1767
MDCCLXVII
Ab urbe condita 2520
Асирски календар 6517
Бахајски календар -77–-76
Бенгалски календар 1174
Берберски календар 2717
Будистички календар 2311
Бурмански календар 1129
Византиски календар 7275–7276
Еврејски календар 5527–5528
Ерменски календар 1216
ԹՎ ՌՄԺԶ
Етиопски календар 1759-1760
Игбоански календар 767–768
Ирански календар 1145–1146
Исламски календар 1180–1181
Јапонски календар Меива 4
(4年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 丙戌年月日
(4403/4463)
— до —
丁亥年月日
(4404/4464)
Коптски календар 1483–1484
Корејски календар 4100
Календар Мингуо 145 пред РК
民前145年
Селевкидски календар 2078–2079
Тајландски сончев календар 2310
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1823–1824
 - Шака самват 1689–1690
 - Кали југа 4868–4869
Холоценски календар 11767
Џуче-календар нема (пред 1912)

1767 (MDCCLXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1767. година од новата ера, 767. од вториот милениум, 67. од 18 век и осма од 1760-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7275 и 7276 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6517 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5527 и 5528 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2520.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1767. година се протега во 4403 и 4404, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4463 и 4464 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2310. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1180 и 1181 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]