Прејди на содржината

1771

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1771 во разни календари
Грегоријански календар1771
MDCCLXXI
Ab urbe condita2524
Ерменски календар1220
ԹՎ ՌՄԻ
Асирски календар6521
Балиски календар1692–1693
Бенгалски календар1178
Берберски календар2721
Будистички календар2315
Бурмански календар1133
Византиски календар7279–7280
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
4467 или 4407
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
4468 или 4408
Коптски календар1487–1488
Етиопски календар1763–1764
Еврејски календар5531–5532
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1827–1828
 - Сачка ера1692–1693
 - Кали-југа4871–4872
Холоценски календар11771
Игбоански календар771–772
Ирански календар1149–1150
Исламски календар1184–1185
Јапонски календарМејва 8
(明和8年)
Јавански календар1696–1697
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4104
Мингуо-календар141 пред Р. Кина
民前141年
Нанакшахи303
Тајландски сончев календар2313–2314
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
1897 или 1516 или 744
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
1898 или 1517 или 745

1771 (MDCCLXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1771 година од новата ера, 771. од вториот милениум, 71. од XVIII век и втора од 1770-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7279 и 7280 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6521 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5531 и 5532 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2524.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1771 година се протега во 4407 и 4408, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4467 и 4468 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2314. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1184 и 1185 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Непознат датум[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1771 на Ризницата ?