1751

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1751 г.  во други календари
Грегоријански календар 1751
MDCCLI
Ab urbe condita 2504
Асирски календар 6501
Бахајски календар -93–-92
Бенгалски календар 1158
Берберски календар 2701
Будистички календар 2295
Бурмански календар 1113
Византиски календар 7259–7260
Еврејски календар 5511–5512
Ерменски календар 1200
ԹՎ ՌՄ
Етиопски календар 1743-1744
Игбоански календар 751–752
Ирански календар 1129–1130
Исламски календар 1164–1165
Јапонски календар Канен 4Хореки 1
(元年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 庚午年月日
(4387/4447)
— до —
辛未年月日
(4388/4448)
Коптски календар 1467–1468
Корејски календар 4084
Календар Мингуо 161 пред РК
民前161年
Селевкидски календар 2062–2063
Тајландски сончев календар 2294
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1807–1808
 - Шака самват 1673–1674
 - Кали југа 4852–4853
Холоценски календар 11751
Џуче-календар нема (пред 1912)

1751 (MDCCLI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1751. година од новата ера, 751. од вториот милениум, 51. од 18 век и втора од 1750-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7259 и 7260 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6501 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5511 и 5512 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2504.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1751. година се протега во 4387 и 4388, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4447 и 4448 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2294. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1164 и 1165 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]