Прејди на содржината

1721

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1721 во разни календари
Грегоријански календар1721
MDCCXXI
Ab urbe condita2474
Ерменски календар1170
ԹՎ ՌՃՀ
Асирски календар6471
Балиски календар1642–1643
Бенгалски календар1128
Берберски календар2671
Будистички календар2265
Бурмански календар1083
Византиски календар7229–7230
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
4417 или 4357
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
4418 или 4358
Коптски календар1437–1438
Етиопски календар1713–1714
Еврејски календар5481–5482
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1777–1778
 - Сачка ера1642–1643
 - Кали-југа4821–4822
Холоценски календар11721
Игбоански календар721–722
Ирански календар1099–1100
Исламски календар1133–1134
Јапонски календарКјохо 6
(享保6年)
Јавански календар1645–1646
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4054
Мингуо-календар191 пред Р. Кина
民前191年
Нанакшахи253
Тајландски сончев календар2263–2264
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1847 или 1466 или 694
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
1848 или 1467 или 695

1721 (MDCCXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1721 година од новата ера, 721. од вториот милениум, 21. од XVIII век и втора од 1720-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7229 и 7230 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6471 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5481 и 5482 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2474.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1721 година се протега во 4357 и 4358, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4417 и 4418 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2264. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1133 и 1134 исламска година.

јануари-март

[уреди | уреди извор]

6 јануари – Истражниот комитет за колапсот на компанијата South Sea во Велика Британија ги објави своите наоди.

 • 5 февруари - Џејмс Стенхоуп, главниот министер на Велика Британија, почина еден ден по колабирањето додека енергично го бранеше однесувањето на неговата влада во врска со „Јужноморскиот меур“ во парламентот.
 • 24 март - Бранденбуршките концерти на Јохан Себастијан Бах се завршени и посветени на Кристијан Лудвиг од Бранденбург-Шведт.

април-јуни

[уреди | уреди извор]
 • 4 април - Роберт Волпол станува првиот премиер на Велика Британија (иако ова е повеќе термин за омаловажување во овој момент).[1]
 • 21 април - Најсмртоносната епидемија на сипаници во историјата на Бостон започнува кога британскиот брод HMS Sea Horse пристигнува во пристаништето во Бостон со екипаж од морнари кои преживеале епидемија на сипаници. Еден од екипажот на Seahorse кој го исчистил карантинот развива симптоми следниот ден и заразува други луѓе во сместувачка куќа. Во текот на следните 10 месеци, во Бостон се регистрирани 5.759 случаи на мали сипаници и 844 луѓе умираат од оваа болест.
 • 26 април - Пиратите Џон Тејлор и Оливие Левасер го заробуваат португалскиот галеон Носа Сенхора до Кабо, тежок 700 тони во Реунион. Вкупната вредност на богатството на бродот (од Гоа) се проценува помеѓу 100.000 и 875.000 фунти, што е едно од најголемите пирати до сега.[2][3]
 • 8 мај - Папата Инокентиј XIII го наследува папата Климент XI, како 244-ти папа.
 • 26 јуни – Д-р Забдиел Бојлстон од Медицинскиот факултет на Универзитетот Харвард ја започнува првата јавна кампања за инокулација со цел да се забави епидемијата на сипаници во Бостон, давајќи му вакцина на својот син, а потоа и на неговиот роб и на младенчето на робот.[4]

јули – септември

[уреди | уреди извор]

31 јули - Шпанската експедиција предводена од гувернерот на Коахуила, Хосе де Азлор и Вирто де Вера, испратена да го заземе Тексас од Французите, наидува на реката Нечес, помалата француска сила на Луј Жушеро де Сент Дени, кој ја водел француската експанзија на запад од Територијата на Луизијана. Сфаќајќи дека неговите сили се многу побројни, Сент Денис ја напушта надежта за колонизација на територијата на источниот дел на Тексас и Азлор повторно ја презема областа.[5]

 • 18 август - Се случува ограбувањето на Шамаки, во Персиската Сафавидска Империја.
 • 10 септември (23 август стар стил) - Потпишан е Договорот од Нистад, со кој завршува Големата северна војна.

октомври - декември

[уреди | уреди извор]
 • 22 октомври - Келантанскиот султанат е основан во Келантан Дарул Наим (денешен Келантан Дарул Наим, Малезија).
 • 2 ноември (22 октомври стар стил) - Романов и архитект на Големата северна војна Петар I, е прогласен за прв император на цела Русија. Ова го заменува 174-годишното Царство на Русија со Руската империја (тоа пропаѓа во 1917 година).
 • 22 декември - Филип V од Шпанија потпишува кралски декрет во Лерма, трансформирајќи ја богословијата Света Роза од Лима во Каракас во Universidad Real y Pontificia de Caracas.

Непознат датум

[уреди | уреди извор]
 • Хосе де Азлор и Вирто де Вера, маркизот од Сан Мигел де Агуајо и гувернер на шпанскиот Тексас, ја основа тврдината Президио Ла Баја на нејзината оригинална локација, на урнатините на пропаднатата француска тврдина Сент Луис.
 • Воспоставена е редовна поштенска услуга помеѓу Лондон и Нова Англија.[6]
 • Кутија со предлози е развиена под осмиот шогун на Јапонија, Јошимуне Токугава.

10 јануари - Јохан Филип Баратие, германски научник (р. 1740)

11 јануариАна Магдалена Годиче, дански печатач и издавач на книги (р. 1781 г.)

 • 17 јануари - грофицата Палатин Елизабет Огист од Сулцбах, политички активна електорка од Баварија (г. 1794)
 • 3 февруари – Фридрих Вилхелм фон Сејдлиц, пруски генерал (р. 1773)
 • 8 февруари - Катарина Елизабет Груб, фински индустријалец (р. 1788)
 • 21 февруари - Џон Мекинли, американски лекар, претседател на Делавер (р. 1796)
 • 8 март - Елизабет Пјерпонт, војвотката од Кингстон-на-Хул, англиски благородник (р. 1788)
 • 9 март - грофицата Палатин Каролина од Цвајбрикен (р. 1774)
 • 19 март - Тобијас Смолет, шкотски лекар и автор (р. 1771)
 • 11 април - Дејвид Цајсбергер, моравски мисионер (р. 1808)
 • 14 април - Џон Хансон, претседател на Континенталниот конгрес на Америка (г. 1783)
 • 15 април - принцот Вилијам Август, војводата од Камберленд, англиски воен водач (р. 1765 година)

Роџер Шерман

Непознат датум - Им Јунџиданг, корејски научник, писател и неоконфуцијански филозоф (р. 1793 г.)

Починале

[уреди | уреди извор]

25 јануари - Роберт Шал, француски колонијалист (р. 1659)

 • 26 јануариПјер Даниел Хует, француски црковник и научник (р. 1630 г.)
 • 5 февруариАбрахам Хил, британски трговец (р. 1633)
 • 5 февруари - Џејмс Стенхоуп, 1. Ерл Стенхоуп, англиски главен министер (р. 1673)
 • 16 февруари - Џејмс Крагс помладиот, англиски политичар (р. 1686 година)
 • 24 февруари - Џон Шефилд, прв војвода од Бакингем и Норманби, англиски државник и поет (р. 1648 г.)
 • 16 март - Џејмс Крагс Постариот, англиски политичар (р. 1657)
 • 19 март - папа Климент XI (р. 1649)
 • 29 март - Чарлс Вејн, англиски пират, погубен (р. 1680 година)
 • 14 априлМишел Шамилар, француски државник (р. 1652)
 • 27 априлЕва фон Батлар, германска мистична секташка (р. 1670 г.)
 • 28 април - Мери Рид, пират роден во Англија (р. околу 1695 година)
 • 7 мај - Зинат-ун-Ниса, принцеза на Могалската империја (р. 1643)
 • 8 мај – Марк-Рене де Војер де Полми д'Аргенсон (1652–1721), француски политичар (р. 1652)
 • 10 мај - Кристијан Вилијам I, принц од Шварцбург-Сондерсхаузен (1666–1720) (р. 1647)
 • 3 јуни - Хоакин Канавес, шпански католички бискуп (р. 1640)
 • 18 јуни - Филип, Ландгрев на Хесен-Филипштал, син на Вилијам VI (р. 1655)
 • 8 јули - Елиху Јеил, американски добротвор на Универзитетот Јеил (р. 1649 година)
 • 18 јули - Жан-Антоан Вато, француски сликар (р. 1684)
 • 19 јули - Сер Џонатан Трелани, трет баронет, британски бискуп (р. 1650 г.)
 • 26 јули - Годефрој Морис де Ла Тур д'Оверњ, војвода од Бујон, француски благородник (р. 1636)
 • 3 август - Гринлинг Гибонс, резбар со холандско потекло (р. 1648 година)
 • 13 август - Жак Лелонг, француски библиограф (р. 1665)
 • 3 септември - Сер Вилијам Глин, втор баронет, англиски политичар (р. 1663 година)
 • 6 септември – Георг Волфганг Ведел, германски лекар, хирург, ботаничар, хемичар и филозоф (р. 1645)
 • 8 септември
 • Мајкл Брокоф, чешки вајар (р. 1686)
 • Анри Арно, француски валдензиски свештеник, водач (р. 1641 г.)
 • 9 септември - Дејвид Мартин, француски теолог (р. 1639)
 • 11 септември – Рудолф Јакоб Камерариус, германски ботаничар и лекар (р. 1665)
 • Маргерит Луиз д'Орлеанс
 • 17 септември – Маргерит Луиз д’Орлеанс, француска принцеза (р. 1645)
 • 18 септември - Метју Приор, британски поет и дипломат (р. 1664 година)
 • 20 септември - Томас Догет, ирски глумец (р. околу 1670 година)
 • 24 септември – Пацификус од Сан Северино, италијански светец (р. 1653 г.)
 • 4 октомври – Абрахам Алевијн, холандски драматург (р. 1664 г.)
 • 11 октомври
 • Едвард Колстон, англиски трговец, филантроп (р. 1636)
 • Антон Флоријан, принцот од Лихтенштајн (р. 1656)
 • 23 октомври - Самуел Фришинг, бернски војник и политичар (р. 1638)
 • 24 октомври - Ентони Морис (јас), американски политичар (р. 1654)
 • 13 декември – Александар Селкирк, шкотски морнар (оригинал „Робинзон Крусо“) (р. 1676 г.)
 • Александар Селкирк
 • 17 декември - Ричард Ламли, 1. Ерл од Скарброу, англиски државник (р. 1650 г.)
 • 25 декември – Антонио Луис де Соуса, втор маркиз од Минас, португалски генерал, генерален гувернер на Бразил (р. 1644 г.)
 • непознат датум – султан Абдула Кан Абдали, персиски гувернер, шах на Херат (р. 1670 г.)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
 • 1721 на Ризницата ?
 1. „Conference report – November 2011“. Learning Disability Practice. 14 (10): 4–4. 2011-12-08. doi:10.7748/ldp2011.12.14.10.4.p7139. ISSN 1465-8712.
 2. Piracy in the Golden Age, 1690–1730. Palgrave Macmillan. C1 control character во |title= во положба 32 (help)
 3. Breverton, Terry (2004). Black Bart Roberts : the greatest pirate of them all. Gretna, La.: Pelican Pub. Co. ISBN 1-58980-233-0. OCLC 54991997.
 4. Minardi, Margot (2004-01-01). „The Boston Inoculation Controversy of 1721-1722: An Incident in the History of Race“. William and Mary Quarterly. 61 (1): 47. doi:10.2307/3491675. ISSN 0043-5597.
 5. Heidenreich, Linda; Kessell, John L. (2004-02). „Spain in the Southwest: A Narrative History of Colonial New Mexico, Arizona, Texas, and California“. The History Teacher. 37 (2): 260. doi:10.2307/1555663. ISSN 0018-2745. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 6. Frost, Natasha A. (2017-08-01). „Clear, Todd“. The Encyclopedia of Corrections. Hoboken, NJ, USA: John Wiley & Sons, Inc.: 1–3.
 7. Gordon, Alden R. (2003). „Searching for the Elusive Madame de Pompadour“. Eighteenth-Century Studies. 37 (1): 91–111. doi:10.1353/ecs.2003.0062. ISSN 1086-315X.