10 јануари (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1883  Алексеј Толстој — руски и советски писател.
1897  Методија Шаторов - Шарло — македонски комунист и национален деец.
1902  Добрица Цесариќ — хрватски поет.
1909  Павле Савиќ — српски физичар и хемичар.
1913  Густав Хусак — последниот социјалистички претседател на Чехословачка.
1924  Макс Роуч — американски џез-музичар.
1931  Јован Зизиулас — Митрополит Пергамски на Вселенската Патријаршија на Константинопол.
1935  Леонид Кравчукукраински политичар.
1945  Род Стјуарт — англиски пејач.
1948  Никола Плеќаш — хрватски и југословенски кошаркар.
1949  Џорџ Формен — американски боксер.
1950  Вецко Домазетовски — македонски есеист, критичар и книжевен теоретичар.
1959  Маурицјо Сари — италијански фудбалски тренер.
1963  Франческо Панета — италијански атлетичар.
1973  Феликс Тринидад — порторикански боксер.
1978  Иво Ивановскиминистер за информатичко општество и администрација на Македонија.
1987  Цезар Сиело — бразилски пливач.
1992  Шиме Врсаљко — хрватски фудбалер.